Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksekokulumuz Çok Amaçlı Konferans salonunda Kelkit İlçe Sağlık Müdürlüğü Dr. Büşra ÇAKIR tarafından "Koronavirüs, Korunma Yolları ve Merak Edilenler" ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşli Hastalık konulu Programa Aydın Doğan Meslek Yüksekokulumuz ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunun Akademik ve İdari Personelinin yanı sıra çok sayıda Öğrencinin katılımı ile gerçekleşti.

Koronavirüsten Korunma ve bulaşma yolları ile ilgili bilgi veren Dr. Büşra ÇAKIR, bu virüse karşı standart önlemlerin alınmasının önemli olduğunu vurgulayıp, "Bu standart önlemlere baktığımızda el hijyeni ile ilgili önlemler en üst sırada tutulması gerektiği belirterek. İnsanların ellerine hapşırıp öksürdükten sonra da mutlaka ellerimizin yıkaması gerekmektedir.

Dr. Büşra ÇAKIR, KKKA Hastalığının dikkate alınmadığı takdirde ölümle sonuçlanabileceğini söyledi.
Vücuda yapışan kenenin ne kadar kısa zamanda vücuttan uzaklaştırılırsa, hastalığın bulaşma riskinin de o derece azaldığını belirten ÇAKIR, “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığının belirtileri ateş, ani başlayan baş ağrısı, kas ağrısı, kırıklık, halsizlik ve belirgin iştahsızlıktır. Bununla beraber bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi şikâyetler de görülebilir.” dedi.

“Türkiye'nin coğrafya ve iklim yapısının hastalığın bulaşmasında birinci derecede rol oynayan kenelerin Kelkit Vadisinde yaşaması için elverişli olduğunu söyledi. Virüsü taşıyan hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına temas edilmemesi gerektiğini "Keneler uçmaz, zıplamaz, yerden tırmanarak çıkar. Kesinlikle elle öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır. Çıplak elle tutmamak şartı ile en kısa sürede vücut üzerinde bulunduğu yerden çıkartılmalı veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kenelerin üzerine sigara basmak veya kolonya dökmek son derece yanlıştır. Kenenin ısırmasından sonra 10 gün içinde halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal ortaya çıkması durumunda vakit geçirmeden sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.” İfadelerine yer verdi.